10073599-028LF
Mfr.Part #
10073599-028LF
Description
CONN RCPT HSG 28POS 2.00MM
Rectangular Connector Housings
DIN Conformance :
No
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
28
Series :
Minitek® 2.00mm
Filter Feature :
Number of Positions :
28
Durability :
50 Cycles
Pitch :
0.079 2.00mm
Female Socket
Contact Design :
PREASSEM CONN
Mixed Contacts :
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Reliability :
COMMERCIAL
Receptacle
MIL Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Rated Current (Signal) :
2A
Color :
Black
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
2A
Depth :
7.1mm
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
28.54mm
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Latch Lock
Reference Standard :
UL
Datasheets
10073599-028LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 28 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-028LF Overview
Packaging for this item is Receptacle.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Minitek® 2.00mm Series.Free Hanging is used to mount the part.
10073599-028LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-028LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-028LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM