10073599-026LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10073599-026LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 26POS 2.00MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Current Rating :
2A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
1GOhm
Orientation :
Straight
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
26
Number of Rows :
2
Series :
Minitek® 2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Crimp
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
9 Weeks
Housing Material :
Polyamide
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Latch Lock
Length :
26.54mm
Depth :
7.1mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.079 2.00mm
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Free Hanging
Contact Type :
Female Socket
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Contact Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle
Datasheets
10073599-026LF
Amphenol Communications Solutions 10073599-026LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 26 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-026LF Overview
It comes in Receptacle packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.The part is mounted by Free Hanging.
10073599-026LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-026LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-026LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM