10073599-024LF
Mfr.Part #
10073599-024LF
Description
CONN RCPT HSG 24POS 2.00MM
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
7.1mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Positions :
24
Current Rating :
2A
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Gender :
FEMALE
Pitch :
0.079 2.00mm
Termination :
Latch Lock
Number of Contacts :
24
Series :
Minitek® 2.00mm
Length :
24.54mm
Datasheets
10073599-024LF
Amphenol Communications Solutions 10073599-024LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 24 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-024LF Overview
Packaging for this item is Receptacle.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Minitek® 2.00mm Series.Free Hanging is used to mount the part.
10073599-024LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-024LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-024LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM