10073599-022LF
Mfr.Part #
10073599-022LF
Description
CONN RCPT HSG 22POS 2.00MM
Black
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Gender :
FEMALE
Rated Current (Signal) :
2A
Mixed Contacts :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
22
Depth :
7.1mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Minitek® 2.00mm
Mount :
Free Hanging
Contact Design :
PREASSEM CONN
MIL Conformance :
No
Durability :
50 Cycles
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Length :
22.54mm
IEC Conformance :
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
9 Weeks
Reference Standard :
UL
Current Rating :
2A
Total Number of Contacts :
22
1GOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Orientation :
Straight
Filter Feature :
Max Operating Temperature :
125°C
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
Datasheets
10073599-022LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 22 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-022LF Overview
Packaging is Receptacle.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Minitek® 2.00mm Series, it can be found in this category.In this case, Free Hanging mounts the part.
10073599-022LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-022LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-022LF Rectangular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM