10073599-018LF
Mfr.Part #
10073599-018LF
Description
CONN RCPT HSG 18POS 2.00MM
Stock
809
In Stock :
809
Rectangular Connector Housings
Termination :
Length :
18.54mm
Contact Type :
Female Socket
Housing Color :
Black
Pitch :
0.079 2.00mm
Current Rating :
2A
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
18
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
18
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Minitek® 2.00mm
Depth :
7.1mm
Number of Pins :
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
10073599-018LF
Amphenol Communications Solutions 10073599-018LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 18 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-018LF Overview
The product is packaged in Receptacle.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Minitek® 2.00mm Series.A total of 18 pins are available on the device.Part Free Hanging is mounted to the part.
10073599-018LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-018LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-018LF Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM