10073599-016LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10073599-016LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 16POS 2.00MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Width :
7.6mm
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
9 Weeks
Connector Type :
Receptacle
Color :
Black
Number of Positions :
16
Housing Material :
Polyamide
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Color :
Black
Current Rating :
2A
Number of Contacts :
16
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Length :
16.54mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Bronze
Insulation Resistance :
1GOhm
Orientation :
Straight
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Material :
Thermoplastic
Contact Termination :
Crimp
Series :
Minitek® 2.00mm
Pitch :
0.079 2.00mm
Number of Pins :
Depth :
7.1mm
Fastening Type :
Latch Lock
Note :
Contacts Not Included
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Female Socket
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
10073599-016LF
Amphenol Communications Solutions 10073599-016LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 16 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-016LF Overview
Packaging is in the form of Receptacle.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek® 2.00mm Series.There are 16 pins on the device.There is a mounting hole at Free Hanging.
10073599-016LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-016LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-016LF Rectangular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM