10073599-014LF
Mfr.Part #
10073599-014LF
Description
CONN RCPT HSG 14POS 2.00MM
Stock
385
In Stock :
385
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Housing Color :
Black
Number of Rows :
2
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Latch Lock
Length :
14.54mm
Orientation :
Straight
Packaging :
Bulk
Depth :
7.1mm
Housing Material :
Polyamide
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Published :
2007
Termination :
Crimp
Series :
Minitek® 2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle
Current Rating :
2A
Number of Contacts :
14
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
14
Pitch :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Insulation Resistance :
1GOhm
Gender :
Receptacle
Contact Type :
Female Socket
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
Datasheets
10073599-014LF
Amphenol Communications Solutions 10073599-014LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 14 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-014LF Overview
It comes in Receptacle packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.The device is equipped with 14 pins.The part is mounted by Free Hanging.
10073599-014LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-014LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-014LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM