10073599-012LF
Mfr.Part #
10073599-012LF
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.00MM
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Published :
Connector Type :
Receptacle
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
12.54mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Pins :
12
Factory Lead Time :
9 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Pitch :
0.079 2.00mm
Contact Termination :
Crimp
Number of Contacts :
12
Current Rating :
2A
Insulation Resistance :
1GOhm
Number of Rows :
2
Series :
Minitek® 2.00mm
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Contact Type :
Female Socket
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Operating Temperature :
125°C
Fastening Type :
Latch Lock
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Orientation :
Straight
Depth :
7.1mm
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Gender :
Receptacle
Width :
7.6mm
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
Datasheets
10073599-012LF
Amphenol Communications Solutions 10073599-012LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Thermoplastic
10073599-012LF Overview
Packaging is in the form of Receptacle.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek® 2.00mm Series.There are 12 pins on the device.There is a mounting hole at Free Hanging.
10073599-012LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-012LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-012LF Rectangular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM