10073599-010LF
Mfr.Part #
10073599-010LF
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.00MM
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Rated Current (Signal) :
2 A
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
10
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Gender :
FEMALE
Amphenol FCI
Body/Shell Style :
Receptacle
Mixed Contacts :
Reference Standard :
UL
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Mating Contact Row Spacing :
0.079 inch
Subcategory :
Headers and Edge Type Connectors
Body Breadth :
0.259 inch
Termination Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Depth :
0.279 inch
Mounting Option 1 :
LOCKING
Durability :
50 Cycles
Mounting Type :
CABLE
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
MIL Conformance :
Mounting Option 2 :
Latch
Terminal Pitch :
2 mm
Insulation Resistance :
Datasheets
10073599-010LF
Amphenol Communications Solutions 10073599-010LF
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM