10073456-015LF
Mfr.Part #
10073456-015LF
Description
CONN HEADER VERT
Product Category :
Headers, Male Pins
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Mating Post Length :
5.84mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Bronze
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
2.54mm
Depth :
8.13mm
RoHS Compliant
Number of Contacts :
16
Termination :
Press-Fit
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
16
Lead Length :
15.49mm
Insulation Resistance :
10GOhm
Radiation Hardening :
No
Number of Rows :
2
Length :
27.43mm
Housing Color :
Blue
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
3A