10072354-S01-36ULF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10072354-S01-36ULF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
Minitek® 2.00mm
Color :
Cream
Style :
Board to Board or Cable
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
38mm
Termination :
Solder
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
2A
Insulation Material :
Thermoplastic
Mating Post Length :
4mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Contacts :
36
Contact Finish - Post :
Tin
Feature :
Keying Slot
Number of Positions Loaded :
All
Min Operating Temperature :
-40°C
Housing Color :
Cream
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Resistance :
1GOhm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Fastening Type :
Detent Lock
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Radiation Hardening :
No
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Insulation Color :
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
36
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
2mm
Connector Type :
Header
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-S01-36ULF Overview
The packaging contains Header.There is a Through Hole, Right Angle mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Tube.Product number Minitek® 2.00mm belongs to the Minitek® 2.00mm Series.Whenever the temperature is below 125°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Keying Slot feature.There is a Through Hole mount on the part.
10072354-S01-36ULF Features
Minitek® 2.00mm series