10072354-S01-22ULF
Mfr.Part #
10072354-S01-22ULF
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2MM
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating :
2A
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Contacts :
22
Series :
Minitek® 2.00mm
Length :
24mm
Pitch :
2mm
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Mating Post Length :
4mm
Number of Positions :
22
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 22-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-S01-22ULF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole, Right Angle is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek® 2.00mm Series.Use it when the temperature is below 125°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is more powerful in many ways due to its Keying Slot feature.It is mounted by Through Hole.
10072354-S01-22ULF Features
Minitek® 2.00mm series