10072354-S01-10ULF
Mfr.Part #
10072354-S01-10ULF
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Length :
2mm
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Pitch :
2mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Number of Positions :
10
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Series :
Minitek® 2.00mm
Mating Post Length :
4mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Contacts :
10
Length :
12mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Current Rating :
2A
Insulation Height :
0.240 6.10mm
RoHS Compliant
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 10-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-S01-10ULF Overview
This product is packaged in a Header box.Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Tube case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Minitek® 2.00mm Series.Use it below 125°C.A minimum temperature of -40°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Keying Slot makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.
10072354-S01-10ULF Features
Minitek® 2.00mm series