10072354-G01-38ULF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10072354-G01-38ULF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 38POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Plating :
GXT, Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Length :
40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Series :
Minitek® 2.00mm
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Material :
Thermoplastic
Pitch :
2mm
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Current Rating :
2A
Termination :
Solder
Mating Post Length :
4mm
Color :
Cream
Number of Contacts :
38
Fastening Type :
Detent Lock
Number of Positions :
38
Feature :
Keying Slot
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions Loaded :
All
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Cream
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Color :
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Tin
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 38-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-G01-38ULF Overview
This product is packaged in a Header box.Through Hole, Right Angle indicates that the device is mounted.An Tube case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Minitek® 2.00mm Series.Use it below 125°C.A minimum temperature of -40°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Keying Slot makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.
10072354-G01-38ULF Features
Minitek® 2.00mm series