10072354-G01-20KLF
Mfr.Part #
10072354-G01-20KLF
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Factory Lead Time :
17 Weeks
Fastening Type :
Detent Lock
Reference Standard :
UL, CSA
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Shape :
Square
Insertion Force-Max :
1.7514 N
Plating Thickness :
30μin
Housing Color :
Black
Number of Positions :
20
Number of Positions Loaded :
All
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Series :
Minitek® 2.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Insulation Color :
Cream
Body Depth :
0.307 inch
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Conductors :
ONE
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Withdrawl Force-Min :
.1946 N
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Termination :
Solder
Number Of PCB Rows :
2
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Gold, GXT™
HTS Code :
Through Hole, Right Angle
JESD-609 Code :
e3
Length :
42mm
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Durability :
100 Cycles
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 20-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-G01-20KLF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Tape & Reel (TR) case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 105°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.Its Keying Slot feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.
10072354-G01-20KLF Features
Minitek® 2.00mm series