10072354-F01-38ULF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10072354-F01-38ULF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 38POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Style :
Board to Board or Cable
Current Rating :
2A
Feature :
Keying Slot
Mount :
Through Hole
Length :
40mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Tin
Color :
Cream
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Housing Color :
Cream
Insulation Color :
Series :
Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Shape :
Square
Pitch :
2mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Fastening Type :
Detent Lock
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Post Length :
4mm
Contact Plating :
Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Number of Positions :
38
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Contacts :
38
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Min Operating Temperature :
-40°C
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 38-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
10072354-F01-38ULF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Through Hole, Right Angle.In order to package the product, a Tube case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 125°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.Its Keying Slot feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Through Hole.
10072354-F01-38ULF Features
Minitek® 2.00mm series