10072353-F01-25ULF
Mfr.Part #
10072353-F01-25ULF
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insertion Force-Max :
1.7514 N
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
No
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
50
Mating Post Length :
4mm
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
2A
Durability :
100 Cycles
Shrouding :
Unshrouded
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Number of Conductors :
ONE
Contact Type :
Male Pin
Contact Resistance :
25mOhm
Fastening Type :
Push-Pull
Withdrawl Force-Min :
.1946 N
Filter Feature :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Insulation Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Number Of PCB Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Max Operating Temperature :
125°C
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish - Post :
Tin
Max Voltage Rating (AC) :
650V
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
Minitek® 2.00mm
IEC Conformance :
Style :
Board to Board
Body Breadth :
0.157 inch
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
HTS Code :
Contact Length - Post :
0.079 2.00mm
ECCN Code :
EAR99
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Depth :
8.25mm
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Gender :
Male
Packaging :
Tube
Housing Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Insulation Resistance :
1GOhm
Length :
50mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
JESD-609 Code :
e3
Contact Length - Mating :
0.157 4.00mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Radiation Hardening :
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 50-Position Board to Board 0.157 4.00mm Height
10072353-F01-25ULF Overview
The product comes in a package of Header.Through Hole, Right Angle is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek® 2.00mm Series.Use it when the temperature is below 125°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.It is mounted by Through Hole.
10072353-F01-25ULF Features
Minitek® 2.00mm series