10072264-10017LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10072264-10017LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Inline Module Sockets
Voltage - Rated AC :
100V
Insulation Resistance :
1MOhm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Style :
DIMM
Pitch :
2mm
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Length - Tail :
3.3mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
105°C
Housing Material :
Thermoplastic
JESD-609 Code :
e3
Memory Type :
DDR2 SDRAM
Termination :
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
2
Additional Feature :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tray
Orientation :
Straight
Depth :
7.6mm
Current Rating :
500mA
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Height :
25.7mm
Contact Resistance :
30mOhm