10056098-1050011LF
Mfr.Part #
10056098-1050011LF
Description
CONN AIRMAX VS HDR 150 POS 2MM P
Product Category :
Unclassified
Contact Style :
SQ PIN-SKT
PCB Contact Row Spacing :
1.397 mm
Contact Resistance :
35 mΩ
Reference Standard :
UL
Terminal Length :
0.063 inch
Insertion Force-Max :
.4448 N
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Subcategory :
Headers and Edge Type Connectors
Contact Finish Termination :
TIN OVER NICKEL
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Withdrawl Force-Min :
.139 N
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Termination Type :
Press Fit
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
150
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
BOARD
Amphenol FCI
Rated Current (Signal) :
0.5 A
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Terminal Pitch :
2 mm
Body Breadth :
1.055 inch
Additional Feature :
RoHS Compliant
Mounting Style :
Straight
Insulator Color :
Natural
Body Depth :
0.49 inch
DIN Conformance :
No
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mating Contact Row Spacing :
0.055 inch
Insulation Resistance :
Mounting Option 1 :
GUIDE SLOT
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Gender :
Male
Mounting Option 2 :
LOCKING
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
11 Weeks, 1 Day
Pbfree Code :
yes
Number Of PCB Rows :
15
UL Flammability Code :
94V-0