10055A471KAT2A
Mfr.Part #
10055A471KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1005 (2512 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 50V NP0 1005
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
111 Weeks
Capacitance :
470pF
Package / Case :
1005 (2512 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.100Lx0.050W 2.54mmx1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
228.6μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
10055A471KAT2A
KYOCERA AVX 10055A471KAT2A
470pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.100Lx0.050W 2.54mmx1.27mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1005 (2512 Metric)
10055A471KAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.100Lx0.050W 2.54mmx1.27mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
10055A471KAT2A Features
a size/dimension of 0.100Lx0.050W 2.54mmx1.27mm