10053868-E1500LF
Mfr.Part #
10053868-E1500LF
Description
HEADER BERGSTIK
Product Category :
PC Card Sockets
Row Spacing :
630 μm
Contact Finish :
Gold
Height Above Board :
0.250 6.35mm
Length :
48.64mm
Contact Plating :
Gold
Card Type :
CompactFlash® - Type II
Number of Rows :
2
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Contacts :
50
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Resistance :
1GOhm
Number of Positions :
50
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1A
Termination :
SMD/SMT
Orientation :
RIGHT ANGLE
Insertion, Removal Method :
Push In, Pull Out
Voltage - Rated AC :
500V
Mount :
Surface Mount
Published :
Connector Type :
Connector
Feature :
Board Guide, Card Guide
Mounting Feature :
Reverse - Bottom
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Pitch :
635μm
Depth :
38.5mm