10053867-E0500LF
Mfr.Part #
10053867-E0500LF
Description
HEADER BERGSTIK
Product Category :
PC Card Sockets
Number of Rows :
2
Feature :
Board Guide, Card Guide
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Positions :
50
Height Above Board :
0.232 5.90mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Pitch :
635μm
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Current Rating :
1A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insertion, Removal Method :
Push In, Pull Out
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Row Spacing :
630 μm
Termination :
SMD/SMT
Card Type :
CompactFlash® - Type II
Number of Contacts :
50
Insulation Resistance :
1GOhm
Depth :
38.75mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Connector
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
11 Weeks
Length :
48.64mm
Voltage - Rated AC :
500V