10052286-12207LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10052286-12207LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Inline Module Sockets
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
FEMALE
Memory Type :
DDR2 SDRAM
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Insulation Resistance :
1GOhm
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
7.6mm
Number of Positions :
240
Orientation :
Straight
Length :
151mm
Contact Material :
Bronze
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Pitch :
2mm
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Contacts :
240
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length - Tail :
4mm
Connector Style :
DIMM
Termination :
Standards :
MO-237
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
500mA