10052286-11228LF
Mfr.Part #
10052286-11228LF
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Product Category :
Inline Module Sockets
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
FEMALE
Contact Finish :
Gold
Memory Type :
DDR2 SDRAM
Number of Rows :
2
Pitch :
2mm
Feature :
Board Lock, Latches
Length :
151mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Material :
Bronze
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Packaging :
Tray
Orientation :
Straight
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Contacts :
240
Number of Positions :
240
Max Operating Temperature :
85°C
Connector Style :
DIMM
Radiation Hardening :
No
Standards :
MO-237
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
100V
Depth :
7.6mm