1005190F0-AS70L0075
Mfr.Part #
1005190F0-AS70L0075
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
ANTENNA ASSY, UWB68 F0 0075 SMA
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
RF Antennas
Frequency (Center/Band) :
7.5GHz
Length :
18.6 mm
Package :
Box
Applications :
UWB
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Polarization :
Linear
Gain :
5.3dBi
Ingress Protection :
Height (Max) :
0.008" (0.20mm)
Termination Style :
Connector
Termination :
MHF
Series :
RF Family/Standard :
Packaging :
Bulk
Height :
0.2 mm
Impedance :
50 Ohms
RoHS :
Details
Product :
PCB Antennas
Application :
Agriculture, Automotive, Digital Signane, Healthcare, Radar, Smart Home, Telematics, Tracking
VSWR :
2
Power - Max :
10 W
Number of Bands :
1
Product Status :
Active
Width :
15.6 mm
Mounting Type :
Adhesive
Mounting Style :
Adhesive Mount
Subcategory :
Antennas
Return Loss :
Antenna Type :
PCB Trace
Cable Type :
RF Coax Cable
Antenna Connector Type :
SMA Male
Features :
Cable - 75mm
Power Rating :
10 W
Frequency Group :
SHF (f > 4GHz)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Style :
T-Pad Flex
Frequency Range :
6.5GHz ~ 8.5GHz
Product Category :
Antennas
Brand :
Ethertronics / KYOCERA AVX
Product Type :
ISM Antennas - ISM, MICS, UHF, VHF, UWB
Cable Length :
75 mm
KYOCERA AVX 1005190F0-AS70L0075
1 Bands PCB Trace SHF (f > 4GHz) Adhesive MHF 7.5GHz 5.3dBi Bulk 0.008" (0.20mm) UWB