1005190F0-AA70L0150
Mfr.Part #
1005190F0-AA70L0150
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
ANTENNA ASSY, UWB68 F0 0150 MHF
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
RF Antennas
Subcategory :
Antennas
Antenna Type :
PCB Trace
Return Loss :
Polarization :
Linear
Cable Type :
100 mm RF1.37
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Status :
Active
Frequency Range :
6.5GHz ~ 8.5GHz
RoHS :
Details
Packaging :
Bulk
Series :
Frequency Group :
SHF (f > 4GHz)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
IP Rating :
Height :
0.2 mm
Features :
Cable - 150mm
Termination :
MHF
Cable Length :
150 mm
Product Type :
ISM Antennas - ISM, MICS, UHF, VHF, UWB
Height (Max) :
0.008" (0.20mm)
Antenna Connector Type :
MHF
Power Rating :
10 W
Frequency (Center/Band) :
7.5GHz
Product :
PCB Antennas
Package :
Box
Mounting Style :
Adhesive Mount
Width :
15.6 mm
Style :
T-Pad Flex
Ingress Protection :
Gain :
5.3dBi
Brand :
Ethertronics / KYOCERA AVX
Applications :
UWB
Impedance :
50 Ohms
RF Family/Standard :
Length :
18.6 m
Type :
Passive Antenna
Power - Max :
10 W
Application :
Agriculture, Automotive, Digital Signane, Healthcare, Radar, Smart Home, Telematics, Tracking
Termination Style :
Connector
Product Category :
Antennas
VSWR :
2
Number of Bands :
1
Center Frequency :
7500 MHz
Mounting Type :
Adhesive
KYOCERA AVX 1005190F0-AA70L0150
1 Bands PCB Trace SHF (f > 4GHz) Adhesive MHF 7.5GHz 5.3dBi Bulk 0.008" (0.20mm) UWB