10044471-122220LF
Mfr.Part #
10044471-122220LF
Description
CONN HIGHSPEED CABLE
Product Category :
Pluggable Connector Assemblies
Product Style :
Stacked
Maximum Current Rating (A) :
0.5/Contact
Package :
Bulk
Maximum Data Rate :
2.5Gbps
Connector Style :
Receptacle with Cage
Mount :
Through Hole
Product Length (mm) :
12.2
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Product Status :
Obsolete
Number of Contacts :
16Signal/4Ground
Number of Terminals :
20
Product Depth (mm) :
39
Terminal Pitch (mm) :
1.85
Number of Positions Loaded :
20
ECCN (US) :
EAR99
Shielding :
No
Features :
Board Guide
RoHS :
Compliant
Series :
DensiShield™
Packaging :
Tape and Reel
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Type :
DensiShield High Speed
Contact Plating :
Silver
Automotive :
No
Contact Finish Thickness :
Depth :
39 mm
PPAP :
Number of Ports :
4
Housing Material :
Thermoplastic
Mating Cycle (Cycles) :
200
Number of Loaded Positions :
Current Rating :
500 mA
Termination :
Solder
EU RoHS :
Compliant
Mounting :
Through Hole
Color :
Black
Gender :
HDR
Pitch :
1.85 mm
Tradename :
DensiShield?
Connector Type :
High Speed I/O
Termination Method :
Solder
Integrated Magnetics :
Number of Positions :
16
Spring Option :
yes
Orientation :
RIGHT ANGLE
Base Product Number :
Length :
12.2 mm
Datasheets
10044471-122220LF
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Molex
    CONN SATA PLUG 7POS SLD R/A SMD
    CONN SFP RCPT 20POS SLD R/A SMD
  • Molex
    CONN SATA HEADER 7POS SLD SMD