1003P4T7B13M1QE
Mfr.Part #
1003P4T7B13M1QE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Housing Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bushing Thread :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Illumination :
Non-Illuminated
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Current Rating :
5A
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Circuit :
3PDT
Actuator Type :
Standard Round
Packaging :
Bulk
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Height :
10.541mm
Termination Style :
Solder Lug
Bushing Length :
0.468 inch
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Terminal Material :
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Mount :
Panel
Contact Current(AC)-Max :
2A
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage - Rated AC :
120V
Body Breadth :
12.7 mm
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Termination :
Solder
Series :
100
End Contact Plating :
Silver
Actuator Length :
13.00mm
Center Contact Plating :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Resistance :
0.01mOhm