1003P3T7B13M2QE
Mfr.Part #
1003P3T7B13M2QE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Actuator Length :
13.00mm
Illumination :
Non-Illuminated
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Series :
100
Termination Style :
PC Pin
ECCN Code :
EAR99
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Length :
0.448 inch
Center Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated AC :
120V
Bushing Thread :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Switch Function :
On-Off-On
Factory Lead Time :
9 Weeks
Body Breadth :
12.7 mm
Terminal Material :
COPPER ALLOY
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Current Rating :
5A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Circuit :
3PDT
Housing Material :
Stainless Steel
End Contact Material :
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Height :
10.541mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Published :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Voltage - Rated DC :
28V
Termination :
PC Pin
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Packaging :
Bulk
End Contact Plating :
Silver
Mount :
Panel
Body Length or Diameter :
16.51mm