1003P1T7B13M2QE
Mfr.Part #
1003P1T7B13M2QE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Contact Resistance :
0.01mOhm
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Voltage - Rated DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Length or Diameter :
16.51mm
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Stainless Steel
ECCN Code :
EAR99
Switch Function :
On-On
Current Rating :
5A
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Circuit :
3PDT
Bushing Thread :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Illumination :
Non-Illuminated
Series :
100
Termination :
PC Pin
Terminal Material :
COPPER ALLOY
Actuator Length :
13.00mm
Body Height :
10.541mm
Body Breadth :
12.7 mm
Mount :
Panel
End Contact Plating :
Silver
Contact Current(DC)-Max :
5A
Center Contact Plating :
Silver
Contact Current(AC)-Max :
2A
Actuator Type :
Standard Round
Length - Termination :
0.189 inch
Termination Style :
PC Pin
Bushing Length :
0.477 inch
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
PCB Hole Count :
9
Electrical Life :
40,000 Cycles
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage - Rated AC :
120V