1003893FT-AA10L0200
Mfr.Part #
1003893FT-AA10L0200
Description
ANTENNA ASSY, WLANB FT AA10 0200
Stock
163
In Stock :
163
Length :
40 mm
Height :
0.12 mm
Application :
RF Family/Standard :
Frequency Group :
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency Range :
2.4GHz ~ 2.485GHz
Package :
Box
Cable Length :
200 mm
Antennas
Packaging :
Connector
Ingress Protection :
IP Rating :
Features :
Cable - 200mm
Power - Max :
500 mW
Power Rating :
500 mW
Number of Bands :
1
VSWR :
1.5
Mounting Type :
Adhesive
Brand :
Ethertronics / KYOCERA AVX
Return Loss :
Height (Max) :
0.005" (0.12mm)
Applications :
WLAN
RoHS :
Details
Cable Type :
100 mm RF1.13
For Use With :
Termination :
U.FL
Width :
8 mm
Product Type :
2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee
Impedance :
50 Ohms
Center Frequency :
2.4 GHz
Antenna Type :
PCB Trace
Frequency (Center/Band) :
2.4425GHz
KYOCERA AVX 1003893FT-AA10L0200
1 Bands PCB Trace UHF (2GHz ~ 3GHz) Adhesive U.FL 2.4425GHz 3.3dBi Bulk 0.005" (0.12mm) WLAN