1003893FT-AA10L0075
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1003893FT-AA10L0075
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
ANTENNA ASSY, WLANB FT AA10 0075
Stock
878
In Stock :
878
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
RF Antennas
Power - Max :
500 mW
Ingress Protection :
Center Frequency :
2.4 GHz
Mounting Style :
Adhesive Mount
Cable Type :
100 mm RF1.13
Packaging :
Bulk
Product :
PCB Antennas
RF Family/Standard :
Series :
Power Rating :
500 mW
Product Category :
Antennas
Frequency Range :
2.4GHz ~ 2.485GHz
Impedance :
50 Ohms
Antenna Connector Type :
U.FL
VSWR :
1.5
Application :
Return Loss :
Mounting Type :
Adhesive
Termination Style :
Connector
Type :
Passive Antenna
Length :
40 mm
Height (Max) :
0.005" (0.12mm)
Termination :
U.FL
Gain :
3.3dBi
Polarization :
Linear
Subcategory :
Antennas
Antenna Type :
PCB Trace
Product Status :
Active
Number of Bands :
1
IP Rating :
For Use With :
Applications :
WLAN
Style :
T-Bar Flex
Width :
8 mm
Frequency (Center/Band) :
2.4425GHz
Frequency Group :
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Cable Length :
75 mm
Features :
Cable - 75mm
Brand :
Ethertronics / KYOCERA AVX
Package :
Box
RoHS :
Details
Product Type :
2.4GHz Antenna - 2.4GHz, 5GHz, Bluetooth, WiFi, WLAN, Zigbee
Height :
0.12 mm
KYOCERA AVX 1003893FT-AA10L0075
1 Bands PCB Trace UHF (2GHz ~ 3GHz) Adhesive U.FL 2.4425GHz 3.3dBi Bulk 0.005" (0.12mm) WLAN