10037402-13208LF
Mfr.Part #
10037402-13208LF
Description
CONN SKT FB-DIMM 240POS PCB
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
Height :
23mm
Max Operating Temperature :
105°C
240
Standards :
MO-256
Pitch :
2mm
Length - Tail :
3.18mm
Voltage - Rated AC :
100V
Length :
148mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Contacts :
240
Contact Resistance :
30mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
500mA
Depth :
7.75mm