10037402-11217LF
Mfr.Part #
10037402-11217LF
Description
CONN SKT FB-DIMM 240POS PCB
Inline Module Sockets
Feature :
Board Lock, Latches
Memory Type :
DDR2 FBDRAM
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Pitch :
2mm
Depth :
7.75mm
Connector Style :
FB-DIMM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
100V
Insulation Resistance :
1MOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Orientation :
Straight
Standards :
MO-256
Length :
148mm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
105°C