10037402-11208LF
Mfr.Part #
10037402-11208LF
Description
CONN SKT FB-DIMM 240POS PCB
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
148mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
240
Depth :
7.75mm
Pitch :
2mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Plating :
Voltage - Rated AC :
100V
Contact Resistance :
30mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Tray
Standards :
MO-256
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Solder
240
Published :
Insulation Resistance :
1MOhm