10037402-11207LF
Mfr.Part #
10037402-11207LF
Description
CONN SKT FB-DIMM 240POS PCB
Inline Module Sockets
Length - Tail :
3.18mm
Height :
23mm
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Memory Type :
DDR2 FBDRAM
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Feature :
Board Lock, Latches
Insulation Resistance :
1GOhm
Orientation :
Straight
Current Rating :
500mA
Connector Style :
FB-DIMM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Length :
148mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated AC :
100V
Depth :
7.75mm
Standards :
MO-256
Pitch :
2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Resistance :
30mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C