10037402-11137LF
Mfr.Part #
10037402-11137LF
Description
CONN SKT FB-DIMM 240POS PCB
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish :
Gold
Feature :
Board Lock, Latches
Contact Resistance :
30mOhm
Max Operating Temperature :
105°C
Depth :
7.75mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
Straight
Number of Contacts :
Length :
148mm
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Resistance :
1MOhm
DDR2 FBDRAM
Contact Plating :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
100V
Pitch :
2mm