10037402-11007LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10037402-11007LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN SKT FB-DIMM 240POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Inline Module Sockets
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Pitch :
2mm
Current Rating :
500mA
Voltage - Rated AC :
100V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Contact Finish :
Gold
Insulation Material :
Resin
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
7.75mm
Number of Rows :
2
Height :
23mm
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Connector Style :
FB-DIMM
Length :
148mm
Number of Positions :
240
Orientation :
Straight
Radiation Hardening :
No
Standards :
MO-256
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Type :
DDR2 FBDRAM
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Contacts :
240
Feature :
Board Lock, Latches
Housing Material :
Thermoplastic
Length - Tail :
2.54mm
Max Operating Temperature :
105°C