10034542-10002LF
Mfr.Part #
10034542-10002LF
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Product Category :
Inline Module Sockets
Insulation Resistance :
1MOhm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch :
2mm
Memory Type :
DDR2 SDRAM
Radiation Hardening :
No
Width :
142mm
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
240
Number of Positions :
240
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Rows :
2
Standards :
MO-237
Height :
25.7mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Connector Style :
DIMM
Mount :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Published :
Depth :
7.6mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Board Guide, Latches
Housing Color :
Black
Length - Tail :
3.3mm
Current Rating :
500mA
Voltage - Rated AC :
100V