10034273-001LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10034273-001LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN IVDR RCPT 26POS SLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Pluggable Connector Assemblies
Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
11.8μin 0.30μm
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Positions :
26
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
100V
Radiation Hardening :
No
Depth :
5.5mm
Current Rating :
1.5A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
iVDR
Number of Ports :
1
Published :
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Shell Material :
POLYETHYLENE
Housing Material :
Thermoplastic
Orientation :
Straight
Mounting Type :
Surface Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Feature :
Board Guide, Mating Guide
Insulation Resistance :
1GOhm
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
65°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
45.75mm
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
26
Contact Gender :
FEMALE
Empty Shell :
Connector Style :
Receptacle
DIN Conformance :
Datasheets
10034273-001LF
Amphenol Communications Solutions 10034273-001LF
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Molex
    CONN SATA PLUG 7POS SLD R/A SMD
    CONN SFP RCPT 20POS SLD R/A SMD
  • Molex
    CONN SATA HEADER 7POS SLD SMD