10033854-252FSLF
Mfr.Part #
10033854-252FSLF
Description
CONN SKT SODIMM 200POS SMD REV
Inline Module Sockets
Connector Style :
SODIMM
Mounting Feature :
Reverse
Mount :
Surface Mount
Housing Material :
Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
200
Standards :
MO-274
Depth :
25.2mm
Length :
72.2mm
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount, 30° Angle
Contact Finish Thickness :
Flash
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tray
Insulation Material :
Polymer
Memory Type :
DDR2 SDRAM
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Board Guide, Latches
Pitch :
600μm
Voltage - Rated :
50V
Number of Contacts :
200
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
500mA