10029449-002TLF
Mfr.Part #
10029449-002TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT 1.4 HDMI 19POS SMD R/A
Stock
855
In Stock :
855
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
2009
Housing Color :
Black
Factory Lead Time :
7 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
16.2mm
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Terminations :
19
Width :
9.9mm
Contact Material :
Copper
Insulation Color :
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Packaging :
Tray
Mount :
Horizontal, Surface Mount
Number of Positions :
19
Voltage - Rated :
40V
Number of Contacts :
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Insulation Resistance :
100MOhm
Max Voltage Rating (AC) :
40V
Contact Finish :
Gold, GXT™
Current Rating (Amps) :
0.5A
Package / Case :
Module
Mounting Feature :
Flange, Horizontal
Min Operating Temperature :
-55°C
Mating Cycles :
10000
Depth :
9.9mm