10029449-002FLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10029449-002FLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 1.4 HDMI 19POS SMD R/A
Manufacturer :
Product Category :
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Material :
Brass
Published :
Pitch :
500μm
Body Breadth :
0.606 inch
Insulation Color :
Black
DIN Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
HTS Code :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
HDMI
UL Flammability Code :
94V-0
Housing Material :
Resin
Number of Contacts :
19
Orientation :
RIGHT ANGLE
ECCN Code :
EAR99
Reliability :
COMMERCIAL
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Depth :
9.9mm
Gender :
Receptacle
Mating Cycles :
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
0.5A
Filter Feature :
Empty Shell :
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Number of Conductors :
ONE
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
Specifications :
HDMI 1.4
Reference Standard :
UL
Number Of PCB Rows :
1
Max Voltage Rating (AC) :
40V
Mount :
Horizontal, Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Mounting Feature :
Flange, Horizontal
Number of Ports :
1
Plating Thickness :
FLASH inch
Length :
18.2mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Resistance :
100MOhm