10026846-201LF
Mfr.Part #
10026846-201LF
Description
CONN ARRAY RCPT 528POS SMD GOLD
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Housing Material :
Polymer
Max Voltage Rating (AC) :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Stack Height :
6mm
Height Above Board :
0.211 5.35mm
Connector Type :
Array, Female Sockets
Insulation Resistance :
1GOhm
MIL Conformance :
No
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
200V
Length :
60.08mm
Current Rating :
450mA
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Min Operating Temperature :
-40°C
Body/Shell Style :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mixed Contacts :
Pitch :
0.050 1.27mm
Orientation :
Straight
Number of Positions :
528
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
528
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Series :
MEG-Array®, MezzSelect™
Filter Feature :
Contact Finish :
Gold
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Rows :
12
Contact Plating :
Copper, Gold, Silver, Tin
Datasheets
10026846-201LF
Array, Female Sockets Tape & Reel (TR) 12 Rows 0.050 1.27mm Surface Mount 528 Positions MEG-Array®, MezzSelect™ Gold SMD/SMT NOT SPECIFIED
10026846-201LF Overview
10026846-201LF Features
MEG-Array®, MezzSelect™ series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -40°C