10025026-10101TLF
Mfr.Part #
10025026-10101TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Current Rating :
1.1A
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Min Operating Temperature :
-55°C
PCI Express™
Length :
48.8mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Compliant
Number of Contacts :
64
Connector Type :
Cantilever
Width :
8.8mm
Housing Color :
Black
Board Thickness :
1.56mm
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
Voltage - Rated AC :
300V
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Gold
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
64
Gold, Tin
Depth :
16.3mm