10023290-025LF
Mfr.Part #
10023290-025LF
Description
CONN RCPT HSG 50POS 3.18MM
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Contact Gender :
Female/Male
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
8 Weeks
DIN Conformance :
No
Series :
Mini-PV™, Basics+
Insulation Material :
POLYPHENYL ETHER
Number of Positions :
50
MIL Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Pitch :
0.125 3.18mm
Reference Standard :
UL
Durability :
1000 Cycles
Reliability :
COMMERCIAL
Note :
Contacts Not Included
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Type :
Female Socket
Mount :
Free Hanging
Color :
Black
Depth :
6.35mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Radiation Hardening :
Lead Free :
Lead Free
Total Number of Contacts :
50
Mixed Contacts :
Feature :
Polarizing Key
Contact Termination :
Crimp
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Length :
79.38mm
Row Spacing :
0.125 (3.18mm)
Datasheets
10023290-025LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 50 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+
10023290-025LF Overview
10023290-025LF Features
Mini-PV™, Basics+ series
10023290-025LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10023290-025LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM