10023061-10127LF
Mfr.Part #
10023061-10127LF
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Product Category :
Inline Module Sockets
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Orientation :
Straight
Insulation Resistance :
1MOhm
Feature :
Board Guide, Latches
Current Rating :
500mA
Connector Style :
DIMM
Termination :
Through Hole
Contact Material :
Bronze
Number of Contacts :
240
Length :
147.5mm
Lead Pitch :
1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Insulation Material :
Resin
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Standards :
MO-237
Contact Resistance :
30mOhm
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Voltage - Rated AC :
100V
Memory Type :
DDR2 SDRAM
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Positions :
240
Contact Finish :
Gold
Voltage - Rated :
1.8V
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Tray
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
2mm
Depth :
7.6mm