10023061-10108LF
Mfr.Part #
10023061-10108LF
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Product Category :
Inline Module Sockets
Mounting Type :
Through Hole
Height :
25.6mm
Contact Finish :
Gold
Length - Tail :
2.67mm
Pitch :
2mm
Packaging :
Tray
Insulation Resistance :
1MOhm
Contact Resistance :
30mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Connector Style :
DIMM
Standards :
MO-237
Published :
Contact Plating :
Gold
Termination :
Through Hole
Contact Material :
Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
240
Number of Positions :
240
Current Rating :
500mA
Housing Material :
Thermoplastic
Feature :
Board Guide, Latches
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Voltage - Rated AC :
100V
Memory Type :
DDR2 SDRAM
Min Operating Temperature :
-55°C
Insulation Material :
Resin
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Length :
2.67mm
Depth :
7.6mm
Number of Rows :
2
Mount :
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
105°C