10023061-10107LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10023061-10107LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Inline Module Sockets
Number of Positions :
240
Number of Contacts :
240
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Termination :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Style :
DIMM
Pitch :
2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
100V
Standards :
MO-237
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Contact Finish :
Gold
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
1mm
Height :
25.6mm
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Current Rating :
500mA
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Resistance :
30mOhm
Depth :
7.6mm
Packaging :
Tray
Insulation Material :
Resin
Number of Rows :
2
Feature :
Board Guide, Latches
Length - Tail :
2.67mm
Insulation Resistance :
1MOhm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
Contact Material :
Bronze
Published :
Contact Plating :
Gold
Memory Type :
DDR2 SDRAM
Length :
147.5mm