1002289F0AA10L0160
Mfr.Part #
1002289F0AA10L0160
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
ANTENNA ASSY, PENLT F0 160
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
RF Antennas
Product :
PCB Antennas
Antenna Type :
PCB Trace
Frequency (Center/Band) :
829MHz, 2.2GHz
Product Type :
Cellular Antennas - GSM, LTE, 2G/3G/4G/5G
Width :
25.1 mm
Application :
2G, 3G, 4G, 5G, LTE Applications
Compliance :
RoHS
Power Rating :
2 W
Gain :
2.9dBi, 4.3dBi
Antenna Connector Type :
U.FL
Termination Style :
Connector
VSWR :
2.5
Cable Length :
177.4 mm
Power - Max :
2 W
Package :
Box
Features :
Cable - 160mm
Height (Max) :
0.008" (0.20mm)
Applications :
Cellular, LTE-M, NB-IoT, loRa, SigFox
Subcategory :
Antennas
Series :
Impedance :
50 Ohms
RF Family/Standard :
Cellular
Termination :
U.FL
Return Loss :
Number of Bands :
2
Ingress Protection :
Height :
1.25 mm
Frequency Group :
UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (2GHz ~ 3GHz)
Length :
53.6 mm
Frequency Range :
698MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.69GHz
Mounting Style :
Adhesive Mount
Mounting Type :
Adhesive
Polarization :
Linear
KYOCERA AVX 1002289F0AA10L0160
2 Bands PCB Trace UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (2GHz ~ 3GHz) Adhesive U.FL 829MHz, 2.2GHz 2.9dBi, 4.3dBi 0.008" (0.20mm) Cellular, LTE-M, NB-IoT, loRa, SigFox